Poistenie auta online

Poistenie auta onlinePoistenie auta online je téma, ktorá zaujme každého motoristu. Ale poďme pekne poporiadku.Pokiaľ kupujete auto, viete, koľko času vám celý ten proces zaberie. Zabrať vám určite dá už samotný výber vhodnej značky, rozhodovanie či kúpiť nové alebo jazdené auto. A ešte je potrebné dobre si zhodnotiť všetky technické parametre. Tento proces výberu vám zaberie určite množstvo času, aby ste sa mohli správne rozhodnúť. Po kúpe auta však musíte ešte zvládnuť všetky papierovačky, prihlásiť auto do evidencie, vyzdvihnúť si evidenčné čísla.

Popritom všetkom ale musíte myslieť aj na uzatvorenie poistenia auta. A to sme konečne pri spomínanej téme z úvodu, a tou je poistenie auta online. Jeho hľadaním už ale istotne nikto nechce stráviť veľa času a preto je k dispozícii aj služba poistenie auta online. Túto možnosť už majú k dispozícii všetci poskytovatelia poistenia. V dnešnej uponáhľanej dobe sa javí táto služba už skoro ako nevyhnutnosť. Čoraz viac klientov totiž oceňuje, že nemusia kvôli vybaveniu poistky auta navštíviť osobne kamennú pobočku. Všetko môžu vybaviť z pohodlia domova. Nemusia sa teda ani ponáhľať z práce, aby stihli otváraciu dobu poisťovne. Viete o tom, že poistenie auta online môžete mať kedykoľvek a kdekoľvek? Ideálnou voľbou pre nájdenie dobrej ceny za poistenie je portál https://finermat.sk/.

Ako vlastne poistenie auta online funguje?

Je to naozaj veľmi jednoduché, stačí vám na to iba wifi. Po pripojení na internet si proste vyhľadáte online kalkulačku. Do nej zadáte všetky potrebné údaje a systém vygeneruje ponuky poisťovní od najlacnejšej po najdrahšiu. Súčasťou každej ponuky je aj popis všetkých služieb poskytovaných k poisteniu. Patria tu asistenčné služby alebo poistenie čelného skla, online cestovné poistenie a pod. Rozhodnúť sa pritom môžete hneď alebo s uzatvorením poistenia ešte počkáte.

Online kalkulačka vlastne obsahuje otázky o vozidle a o držiteľovi vozidla. Čo sa týka vozidla, potrebujete vypĺňať informácie:

 • aký je to model a značka,
 • rok výroby,
 • objem valcov,
 • druh paliva,
 • najväčšia prípustná celková hmotnosť v kg,
 • prípadne ešte aj iné technické otázky o vozidle.

O vodičovi, resp. držiteľovi vozidla potrebujú poisťovne pre poistenie auta online vedieť okrem mena a priezviska aj:

 • dátum narodenia,
 • právnu formu,
 • rok nadobudnutia vodičského oprávnenia
 • či telefónne číslo.

PočítačZdokumentovať by ste mali aj predchádzajúce roky bez nehody. Poisťovne pritom zaujíma pomerne dlhé obdobie, je to aj niekoľko rokov dozadu. Pre poisťovňu je totiž vždy prijateľnejší vodič, ktorý jazdí bezpečne a ešte nebol účastníkom žiadnej dopravnej nehody. Dôležité samozrejme je aj to, či ste boli vinníkom nehody alebo ste boli poškodený. Všetky tieto faktory zohrávajú aj úlohu pri tvorbe ceny za poistenie auta. Online kalkulačka poistenia auta zohľadňuje aj poskytované zľavy, napríklad pre držiteľov preukazu ŤZP a podobne.

Ak by sa vám aj tak zdala kalkulačka náročná a zdĺhavá, tak v niektorých prípadoch postačí, ak zadáte na začiatku evidenčné poznávacie číslo vozidla a systém automaticky na základe toho vyplní niektoré informácie. Takto už vonkoncom nestrácate čas a cesta k poisteniu auta nikdy nebola jednoduchšia.

Potrebujem aj havarijné poistenie alebo ma dostatočne ochráni povinné zmluvné poistenie auta?

Existujú dva typy poistenia auta, a to povinné zmluvné poistenie a havarijné poistenie. Obe tieto poistenia sú rozdielne. Už len tým, že jedno je povinné a druhé dobrovoľné, a rozdiel je aj v ochrane vinníka a poškodeného.

Zo zákona má každý účastník cestnej premávky povinnosť uzatvoriť povinné zmluvné poistenie. Týka sa teda nielen osobných automobilov, ale aj:

 • traktorov,
 • nákladných automobilov,
 • historických vozidiel,
 • motocyklov,
 • ale aj prívesných vozíkov.

ZoznamPZP má chrániť poškodeného účastníka nehody, teda v prípade škodovej udalosti mu je vyplatená škoda z poistenia vinníka nehody. Takto sa vodiči nemusia obávať, že pri poškodení auta, aj keď v tom boli nevinne, si budú musieť hradiť opravu samy, ak by nemali uzatvorené aj havarijné poistenie auta.

Havarijné poistenie auta

Naproti tomu havarijné poistenie je na uvážení každého majiteľa auta, či si ho chce uzatvoriť alebo nie. Niektorí finanční poradcovia upozorňujú napríklad na nevýhodnosť tohto poistenia auta v prípade, ak vlastníte staršie jazdené auto. No rozhodnutie je len na vás. Havarijné poistenie auta vás totiž ochráni aj v prípade, ak ste napr. spoluzodpovedný za spôsobenú škodu a nahradí vám škodu vzniknutú na vašom vozidle.

Havarijné poistenie vám platí ale aj v prípade poškodenia čelného skla, ktoré by ste si ťažko uplatnili z povinného zmluvného poistenia. Havarijné poistenie auta vám kryje aj škody spôsobené:

 • krádežou,
 • vandalizmom,
 • rôznymi prírodnými živlami, ako búrka, vietor, zemetrasenia a pod.,
 • pri strete so zverou,
 • kryje ale aj úraz
 • či krádež alebo poškodenie batožiny.

Od havarijného poistenia ale nečakajte, že vám preplatí celú vzniknutú škodu. Bežnou súčasťou tohto poistenia je totiž aj tzv. spoluúčasť, teda suma, ktorou sa poistený podieľa na škode. Spoluúčasť sa zväčša pohybuje v rozmedzí 5 – 10%, ale po dohode s poisťovňou môže byť aj vyššia, ale dokonca aj nulová. Výška zvolenej spoluúčasti samozrejme ovplyvňuje výslednú cenu za online poistenie auta.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *