Dôležitosť zdravia nôh

Ružové teniskyNaše nohy sú jednou z najpoužívanejších, no tiež najzneužívanejších častí nášho tela. Nesú nás kam sa nám zapáči, nosia našu váhu niekoľko míľ hore-dole každý jeden deň. No mnoho ľudí ignoruje starostlivosť o nohy, až pokým sa u nich nevyvinie problém.

Pravým vinníkom je ale nevedomosť. Veľa ľudí jednoducho nevie ako sa o svoje nohy správne starať.

No starostlivosť o nohy je často krát spätá so zdravým sedliackym rozumom. Výnimkami sú zdravotné komplikácia, ako napríklad cukrovka. No zanedbávaním chodidiel ste v riziku vzniku infekcií a chorôb, ktoré môžu byť naozaj vážne.

Móda môže byť taktiež zlá pre zdravie vašich chodidiel.

Koľko žien muselo pretrpieť pľuzgiere a vybočené palce na chodidlách len pre to, aby mali na sebe tie krásne, no zároveň úzke a nepohodlné topánky na vysokom podpätku? Alebo muži s ich náklonnosťou k špicatým topánkam. Boli by ste prekvapený koľkým problémom s nohami sa dá predísť práve výberom správnej a praktickej obuvi. Vyberajte si obuv s okrúhlou špičkou a snažte sa mať podpätky tak nízke ako je len možné. Všetko vyššie ako 3″ môže byť peklom pre vaše bruško palca. Ak sa jedná o ploché nohy, vyberajte obuv s dobrou podporou klenby.

Jedným z najbežnejších problémov je samozrejme, pleseň na nohe. Je zapríčinená hubou Trichophyton, ktorá miluje teplé a spotené chodidlá, preto ten názov. Ak sa nelieči, napadá hornú vrstvu pokožky, to má za následok svrbenie a pálenie, alebo dokonca krvácanie. Ak sa usídli infekcia, následkom sú pľuzgiere.

Atletickej nohe sa môžete vyhnúť pravidelným umývaním a dôkladným sušením nôh, tiež používaním obuvi vytvorenej z materiálov čo “dýchajú”, ako je koža. Púdre na chodidlá sú tiež dosť nápomocné. Ak by ste náhodou trpeli týmto problémom, používajte antimykotické krémy, no nikdy nie lokálne steroidy, tie umožňujú plesni sa rozmnožiť. Domáca liečba je kúpeľ nôh v roztoku z octu a vody.

Strihanie nechtov je jednoduchá forma starostlivosti o nohy. No mala by sa robiť správne, nakoľko môžete skončiť s ranami, ktoré sa môžu ľahko infikovať, alebo ešte horšie, nechty vám môžu zarásť a to bude vyžadovať operáciu. A nikdy neskúšajte zamaskovať popraskané alebo odfarbené nechty leštidlom. To problém iba zhorší.

Ak behávate, pridávate veľa námahy na vaše chodidlá. Bežným problémom je bolesť pät, často zapríčinená plantárnou fascitídou. Prílišné preháňanie vašej dennej rutiny tiež môže viesť k zápale šliach. Bolesť palcov ma často na svedomí malá obuv. Vyvinúť sa môžu pľuzgiere alebo vám môžu sčernieť nechty a dokonca aj odpadnúť.

Ďalším bežným problémom sú mozole na chodidlách. Tie sú zapríčinené trením vašich chodidiel o topánky a výsledkom je zhrubnutá koža, hlavne na spodku chodidiel. Bradavice sú ďalším problémom spôsobeným vírusom.

Nepochybne budete počuť o údajne úspešných domácich liečbach bežných ochorení chodidiel. No buďte opatrní, pretože mnoho z nich problém iba zhorší. Bez pochyby, najlepšia je návšteva vášho doktora.

Nikdy nezanedbávajte vaše chodidlá. Okrem spomenutých chorôb sa môžu vyskytnúť aj kŕčové žily, alebo artritída. Zdravé chodidlá vám ukážu rozdiel medzi skvelým pocitom a bolestivým krívaním.

Vysoké podpätky nedodajú nádej pre zdravé chodidlá

Topánky s podpätkomSte na podpätkoch závislá? Milujete vzhľad vašich nôh ak ich máte práve na sebe? Nevedeli by ste bez nich žiť?

V poriadku, chceli by ste stráviť štvrtinu života vo vašich úžasných topánkach na vysokom podpätku a polovicu života v agónii zo škaredých nôh? Práve to sa vám môže prihodiť ak sa spoliehate na nosenie vysokých podpätkov na dennej báze počas väčšiny aktivít čo vykonávate.

Vysoké opätky sústreďujú váhu vášho tela na bruško palca. Postupom času si môžete vyvinúť mozole, nevzhľadné haluxy a kurie oká. S takýmito chodidlami si budete priať aby Manolo Blahkin začal navrhovať šľapky.

Vysoké opätky tiež nakláňajú stred tela dopredu a teda sa vaša chrbtica musí ohnúť dozadu aby to kompenzovala. “Ach, môj boľavý chrbát” bude vaša denná mantra.

Vaše lýtkové svaly sa skracujú a zužujú ak máte na sebe topánky s vysokým opätkom a ak ich nosíte neprestajne dlhší čas. Povedzme, viac ako 6 mesiacov a vaše lýtkové svaly môžu ostať skrátené permanentne. Vaše telo to bude prirodzene chcieť kompenzovať znížením klenby nohy. Vaše kolená, boky dokonca aj chrbát môžu byť permanentne ovplyvnené.

Ako si užívať vaše vysoké opätky no bez dlhodobého poškodenia

  1. Noste každodennú obuv s opätkom vyšším nie viac ako 4cm.
  2. Šetrite si vaše sexy lodičky na špeciálne príležitosti.
  3. Vyhnite sa prílišnému noseniu topánok bez päty, nakoľko pri chôdzi sa môžu vaše prsty snažiť zadrapnúť.
  4. Naťahujte si vaše lýtkové svaly v pravidelných intervaloch.
  5. Striedajte obuv počas dlhého státia. Nechávajte si druhý pár v práci, a teda si môžete zmeniť výšku počas dňa a dať vašim lýtkovým svalom šancu prispôsobiť sa.
  6. Nikdy vo vysokých opätkoch nechoďte dlhé vzdialenosti alebo cez nerovný povrch, hlavne cez chodníky.
  7. Lodičky, ktoré ponúkajú ramienok alebo šnúrky na priehlavku sú omnoho výhodnejšie ako nazúvacie, nakoľko pomáhajú zastaviť kĺzanie vašej nohy.
  8. Navštívte vášho pediatra alebo pedikéra aspoň raz za rok.

Starajte sa o vaše zdravie!

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *