Prvé príznaky artritídy – osteoartritída, reumatoidná artritída a dna

Kĺby na rukáchArtritída je zápalové ochorenie kĺbu, ktoré môže postihnúť akýkoľvek kĺb v akejkoľvek časti tela, pričom môže spôsobiť rôzne problémy – od miernej bolesti až po opuch kĺbov. V tomto článku sa môžete naučiť o prvých príznakoch artritídy, bežných typoch artritídy a možnosti liečenia tohto ochorenia.

Artritída sa doslovne prekladá ako “zápal kĺbov”. Ide teda o zápalové ochorenie kĺbov v akejkoľvek časti tela. Kĺb je bod, v ktorom sa spájajú dve alebo viac kostí, napríklad koleno, rameno alebo zápästie. Zdravé kĺby sú chránené hustým spojivovým tkanivom nazývaným chrupavka. Kĺby sú uzatvorené v synoviálnej membráne, ktorá vytvára pevné puzdro a vylučuje synoviálnu tekutinu, vďaka ktorej pomáha chrupavke chrániť kosti pred vzájomným trením.

Príznaky artritídy

Zápal kĺbu spôsobený artritídou zo sebou prináša rôzne ťažkosti, od miernej bolesti až po opuch postihnutého kĺbu. Iné príznaky spojené s artritídou sú začervenanie a pocit tepla pri dotyku v mieste kĺbu, zvýšená stuhnutosť kĺbov, najmä pri rannom vstávaní z postele, vŕzgajúci zvuk pri zmene polohy a bolesti, ktoré môžu znemožniť pohyb.

Prvé príznaky artritídy

Artritída sa môže po prvých príznakoch objaviť až za 4-10 rokov. V zozname nižšie sú uvedené prvé príznaky artritídy, na ktoré by ste si mali dávať pozor. Tieto príznaky sú však individuálne, keďže príjem potravy je u každého človeka rozdielny.

 • suchá pokožka hlavy a tvorba lupín
 • suchá pokožka a biele fľaky na rôznych častiach tela
 • v uchu sa prestane tvoriť ušný maz
 • lámanie a krehkosť nechtov
 • predčasné šedivenie vlasov
 • vrásky v oblasti krku
 • zvonenie v ušiach
 • bledosť pokožky
 • svrbenie nosa a konečníka
 • vytvorenie suchých škvŕn v rohoch očí
 • pocit tuhosti pri rannom prebúdzaní
 • chlad a lepkavosť v rukách a chodidlách
 • krvácanie ďasien
 • kŕčové žily v nohách
 • neplodnosť

Typy artritíd

S pojmom artritída je spojených viac ako 100 rôznych ochorení. Tri najbežnejšie z nich sú osteoartritída, reumatoidná artritída a dna.

Osteoartritída

Tabletky a injekciaOsteoartritída je veľmi častý typ artritídy. Zvyčajne postihuje chrupavku, tuhé elastické tkanivo, ktoré zabraňuje vzájomnému treniu kostí. Po určitom čase, alebo po chorobe, sa môže chrupavka začať opotrebovávať alebo rozpadať; v extrémnych prípadoch sa opotrebuje celá chrupavka, čo má za následok, že nič nebráni kostiam vo vzájomnom trení. Takéto trenie potom vedie k bolesti a opuchu postihnutej oblasti, a dokonca aj k invalidite. Hoci osteoartritída môže postihnúť akýkoľvek kĺb, najčastejšie zasahuje podporné kĺby nesúce veľkú váhu, napríklad kolená, bedrá a členky, ale taktiež ruky, chrbticu a krk.

Reumatoidná artritída

Reumatoidná artritída je ďalším bežným typom artritídy. Útočí na kĺby a kategorizuje sa ako systémová choroba, ktorá môže poškodiť iné orgány. Po čase môžu symptómy reumatoidnej artritídy zmiznúť, ale choroba bude stále prítomná. Presná príčina reumatoidnej artritídy ešte nie je známa, ale odborníci sa domnievajú, že za touto chorobou môžu byť infekcie, plesne alebo baktérie. Niektorí ľudia veria, že je v tom genetika. Prvé príznaky reumatoidnej artritídy sú bolesť a opuch postihnutých kĺbov. Medzi iné časté príznaky patrí bolesť svalov, extrémna únava, začervenanie a teplo v oblasti kĺbov, mierne zvýšená horúčka a strata chuti do jedla.

Dna

Dna je bolestivý reumatický stav a zvyčajne sa spúšťa náhlym nástupom akútnej bolesti, po ktorej prichádza opuch a stuhnutosť kĺbov. Kĺby následne sčervenajú a sú teplé na dotyk. Dna je spôsobená nahromadením prebytku kyseliny močovej v krvnom riečisku a v spojivovom tkanive kĺbov. Po dlhšom čase spôsobí tento stav zápal kĺbu, čím vznikne akútna dnavá artritída. Okrem iného môže hromadenie kyseliny močovej poškodiť aj obličky, v ktorých sa potom tvoria obličkové kamene. Stres, alkohol, drogy a prítomnosť iných chorôb – toto všetko môže spustiť dnu. Dna často postihuje kĺby v končatinách, čiže kolená, päty, členky alebo palce na chodidlách.
Dobre si prezrite zoznam počiatočných príznakov artritídy. Ak niektoré z nich máte, mali by ste začať zlepšovať príjem potravy, napríklad používať oleje vhodné na prevenciu artritídy a eliminovať potraviny, ktoré ničia vaše kĺby a celkové zdravie. Ak trpíte nadváhou, schudnite a udržujte si normálnu váhu. Zbavte sa fyzického aj emocionálneho stresu, nepremáhajte kĺby, no zaraďte do svojho každodenného života ľahké a svieže cvičenia. Skúšajte horúce aj studené terapie. Viac o dne.

Ak sa vám zdá, že sú vaše príznaky artritídy závažné, neváhajte a poraďte sa so svojím lekárom. Niektoré možnosti lekárskej liečby pokročilých artritíd zahŕňajú použitie dlahy alebo výstuh na ochranu kĺbov, ale aj lieky a chirurgické zákroky.

Pamätajte, že artritída sa môže od prvých príznakov objaviť až po rokoch. Čím skôr začnete žiť zdravšie, tým lepšie pre vás.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *