Ako sa zbaviť plesne na nohách

Popis a Prevencia

Mydlo na umývadleHuby spôsobujúce problémy (je ich okolo 6 druhov), sú organizmy, pre ktoré je vlhká pokožka medzi prstami na nohách, spodok a boky chodidiel perfektným miestom na usídlenie. Tieto huby sa môžu pohybovať a zapríčiniť vaginálnu infekcie. Kúpanie prináša väčšie riziko vzniku tohto problému ako sprchovanie.

Čo robiť Aby ste predišli atletickej nohe, noste šľapky vo verejných sprchách a prezliekarňach. Tiež noste bavlnené oblečenie tak často ako sa len dá. Nylonové pančušky sú vašim nepriateľom, nakoľko sa pri nich ľahko šíri pleseň. Ak vaša práca vyžaduje nosenie pančušiek a lodičiek, určite siahnite po bavlnenej variácii.

Alebo si kúpte polypropylénove ponožky a pančuchy. “Presakovacie” vlákna ako polypropylén a Capilene, ktoré odvádzajú vlhkosť preč od pokožky a vypúšťajú ju von do vzduchu zanechajú vaše nohy suché, dokonca viac ako bavlna. Určite si pozrite polypropylénové ponožky a iné chodidlu neškodné ponožky v obchode so športovými potrebami.

Meňte si ponožky. Je dôležité si meniť ponožky aspoň raz za deň. Inak vystavujete svoje chodidlá zachytenej vlhkosti a hubám.

Liečba

Pleseň chytíte v bazéne, šatniach a sprchách – dokonca vo vlastne kúpeľni ak nejaký rodinný člen trpí týmto problémom. Nevzhľadné biele vločky, popraskaná pokožka, a neustále svrbenie vás môže priviesť do šialenstva. Zaberie to veľa úsilia vyhubiť huby na vašich chodidlách a vyhnať ich z vašej obuvi a domova natrvalo. Tu je návod ako sa zbaviť plesne na nohách.

Napudrujte a vysušte. Mykóza nôh nedokáže prežiť bez vlhkosti, a teda najlepšia vec čo môžete urobiť je udržať vaše nohy úplné suché. Navrhuje sa Zeasorb-AF, čo je púder predávaný bez lekárskeho predpisu. Tento púder sa aplikuje 1x denne priamo na vaše chodidlá.

Neprestávajte krémovať. Používaním vhodných krémov, hlavne tolnaftate (Aftate alebo Tinactin) a miconazole nitrate (v produktoch Micatin) sa vám uľaví. K trvalému odstráneniu húb je potrebné používať krém o 50% dlhšie než bol čas kedy ste váš problém vyčistili. Ak to zaberie mesiac k porazeniu zakorenených húb, tak potom používajte zodpovedne krém ešte ďalšie 2 týždne.

Ponožky v obaleSuchšie – lepšie. Chodidlá napadnuté hubami môžu popraskať, šúpať sa a vyzerať sucho. No budete sa chcieť vyhnúť používaniu hydratačných krémov, ak budete vedieť, že tieto produkty zachytávajú vlhkosť, a teda podporujú rozmnožovanie húb. Držte sa antimykotických krémov.

Čistite si ponožky dezinfekciou. Ak si periete ponožky alebo pančuchy, pridajte trochu tekutej dezinfekcie pri konečnom premytí, to vám pomôže zničiť huby. Alebo ich namočte do dezinfekčného roztoku na pár minú pred vysušením.

Pridajte teplotu. Sušenie ponožiek pri vyššej teplote tiež pomáha pri boji s hubami.

Najprv ponožky, potom spodná bielizeň. Ak sú vaše chodidlá už infikované, tak obliekanie si spodnej bielizne cez holú nohu je zaručený spôsob ako preniesť huby na slabiny. Tomuto problému sa vyhnete tak, že si nasadíte ponožky ako prvé. Ak nosíte pančuchy: (1) “Obrňte” si chodidlá ponožkami, (2) nasaďte si nohavičky, (3) odstráňte ponožky, (4) oblečte si pančuchy.

Vydymte si obuv. Tak isto ako si huby užívajú okusovanie vašich prstov, tiež milujú vašu obuv. Vystriekajte si vnútro topánok dezinfekčným sprejom. Pred ďalším obutím topánok ich nechajte, nech sa cez noc dokážu vysušiť. Ak už trpíte infekciou,  opakujte to každý deň po nosení danej obuvi. Tiež nezabúdajte na vaše papuče čo nosíte po dome.

Vyvetrajte si topánky. Ak je vonku krásne slnečné počasie, uvoľnite si šnúrky na topánkach, nech sa trochu prevetrajú. Ak je ale zamračené, do vnútra topánok naskladajte noviny, ktoré absorbujú vlhkosť z topánok. Tiež striedajte obuv, aby ste nenosili stále tie isté, vlhké topánky.

Kedy navštíviť doktora

Ak stále pociťujete svrbenie a pálenie po 10-14 dňoch domácej liečby, navštívte pediatra alebo vášho rodinného lekára. Pomôže vám zistiť o aký typ húb sa jedná a navrhne vám vhodné antimykotické liečivá. Nemusia to byť práve huby, no bakteriálna infekcia, ktorá sa dá poraziť jedine antibiotickým krémom. Doktori tvrdia, že niekedy sa alergická reakcia pomýli s mykózou nôh.

Zdroj: https://health.howstuffworks.com/skin-care/problems/treating/home-remedies-for-athletes-foot.htm

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *