4 Liečby kŕčových žíl

Chirurgička so skalpelomJe šanca, že ste spojený s kŕčovými žilami proti svojej vôli – viac ako 40 miliónov Američanov sužuje tento problém, a tiež polovica populácie nad 50 rokov sa s nimi trápi – no čo vlastne kŕčové žily sú? Poďme sa na to pozrieť. Tepny pumpujú krv cez celé naše telo a žily odvádzajú krv späť do srdca. No niekedy tieto žily nefungujú tak, ako by mali. Ak sa jednosmerný ventil v žilách úplne neuzavrie, krv sa začne hromadiť a žily sa začnú rozťahovať. A nakoniec skončíte s týmito modrými, pokrútenými žilami, väčšinou objavujúcich sa na nohách.

Kŕčové žily môžu byť fyzicky nepríjemné: môžu zapríčiniť opuch, bolesť a tiež boli spojené so syndrómom nepokojných nôh. Tu máte rady čo s nimi môžete urobiť.

Predchádzajte im

Zatiaľ čo niektorí ľudia majú predispozíciu ku kŕčovým žilám – najvýznamnejším rizikovým faktorom je genetika. Môžete podniknúť pár krokov, aby ste znížili šance na vznik kŕčových žíl, vďaka nakrcovezily. Najlepším spôsobom ako predísť varixom je viesť zdravý životný štýl. Cvičenia na nohy, hlavne jogging a chôdza pomôžu simulovať cirkuláciu krvi. Iné techniky zahŕňajú vyhnutie sa dlhému státiu, sedenie s neprekríženými nohami a dvíhanie nôh k úľave tlaku vytvorenému na žily. Tiež by ste si mali odpustiť vysoké podpätky.

Liečte ich

Začnite tým, že zamierite k vášmu všeobecnému lekárovi, ktorý by vás mal nasmerovať k špecialistovi na žily hradenému poisťovňou. V závislosti od potrebného liečebného postupu môže cievny chirurg, dermatológ alebo flébológ (špecialista na žily) vykonať rôzne liečby.

Kompresívne pančuchy

Tieto tesné ponožky alebo pančuchy sú navrhnuté tak, aby stlačili vaše nohy a pomohli im vytlačiť krv dohora. Môžu zmierniť symptómy ako napätie a opuch, a tiež zlepšiť cirkuláciu krvi dolných končatín. No samé neodstránia kŕčové žily. Stále vám ale môžu poskytnúť úľavu ak ste proti inému druhu liečby.

Skleroterapia

Pri tejto liečbe sa roztok vpichne priamo do kŕčovej žily: roztok vytvorí krvnú zrazeninu, zjazvenie a zničenie žily. Výzor napuchnutej žily väčšinou zmizne do 7-10 dní. Táto metóda môže byť bolestivá, nakoľko vyžaduje vstrieknutie injekcie do každej problematickej žily. Tiež môžete potrebovať niekoľko liečb, aby ste sa úspešne zbavili varixov.

Endovenózna termálna ablácia

Táto metóda využíva teplo z lasera alebo rádiofrekvenčné vlny k uzatvoreniu žily. Pomocou ultrazvuku chirurg zavedie katéter do žily aby sa následne pomocou lasera alebo rádiofrekvenčných vĺn aplikovalo teplo. Možno budete potrebovať celkovú anestéziu, aj keď niektoré ordinácie ponúkajú možnosť sedatív a lokálnej anestézie. Termálna ablácia sa považuje za efektívnejšiu a menej bolestivú ako skleroterapia, s vedľajšími účinkami bolesti a podliatin.

Odstránenie žíl

Kŕčové žily môžu byť tiež fyzicky odstránené prostredníctvom malých rezov. Táto možnosť je menej populárna pre množstvo rezov a dĺžku rekonvalescencie. No je to najlepšia procedúra pre veľmi veľké, bolestivé a vyduté kŕčové žily. Väčšinou to vykonáva cievny chirurg, no tiež dermatologický chirurgovia. Po zákroku môžete pociťovať bolesť na miestach rezov, môžu sa objaviť podliatiny pozdĺž miest odstránených žíl a výnimočne necitlivosť dolnej časti nohy ak bol pri operácii nerv podráždený.

Viacej info na tejto stránke.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *